Quantcast
Channel: Személyi Edző Blog » combizom
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

De akkor mire jók a szettek (és mire nem)? –Ízületekre szabott edzésmódszer

$
0
0

  Már sokszor elfilozofáltunk itt együtt arról, hogy mire nem valók a szettek és mire igen. Nagy szerencse, hogy az edzésmódszer világos megközelítése lassan, de biztosan kezd azért beszivárogni a tudatba. Pedig egykoron saját oktatóim (edzőképzés) is csak azt fújták: szuper- és egyéb szettek szálkásítás, minden más tömegnövelés.

Ez persze egy kapitális baromság. A könnyű utat választom most, nem megyek mélyen bele, hogy a testzsírszázalékot elsősorban az étrend, az étrend és a fizikai aktivitás viszonya adja meg, abba sem megyek bele, hogy az izomzat fejlődésénél legfontosabb a változatos edzésterhelés, persze bizonyos keretek között.
Szóval a könnyű utat jelent nekem, hogy elég Kiss Jenő nevét elővennem, aki azzal húzta újra elő magát a versenyéletbe, hogy közben sokszor megjegyezte: tömegnövelésében elsősorban szettekre (szuper-, tri-, óriás-) támaszkodik. Innentől pedig nekem nem is kell tépnem a számat.

 

 

De mire jók akkor a szettek?

Természetesen szálkásításra is, persze nem éppen azért, amiért a legtöbben gondolják. De léteznek egészen más, konkrét előnyei is. Nézzünk most egyet!

labhajlitas-fekve-hajlitas

Biztosan hallottál már az antropometriai besorolásokról, a három fő szomatotípusról. Ektomorf, mezomorf, endomorf. Nagyon szép tud lenni, mikor egy vékony ízületekkel rendelkező egyén (ektomorf jellemző) fejlett izomzatra tud szert tenni (mezomorf jellemző). Van, aki ezt így, vagy úgy, de ki tudja járni… Egy dolog – sokszor – azonban nehezen változik, azok az ízületek igen nehezen bírják a terhelést. És persze más típusoknak is akad bőven problémájuk az ízületek terhelhetőségével. (azoknak is, akik valamilyen természetfeletti erő folytán gyorsabban fejlődnek a természetesnél…)

 

 

Nagyon sokan ezért bele sem mernek folyni egy nagy súllyal végrehajtott guggolásba

Van sok alternatíva, van, akinek bejön a lábtoló gép, nagyobb súllyal. De van, hogy még ez sem. Nagy segítséget jelenthetnek ilyenkor a szettek, mondjuk egy szuperszett alkalmazása. A lábizomnál különösen!

Amint összepárosítasz két gyakorlatot (köztük pihenő nélkül), az izomzat terhelése drasztikusan megnő, hiszen a regenerációs/pihenő idő lecsökken. Ilyenkor jóval kevesebb ismétlést tudunk végrehajtani, a terhelés azonban nagyon intenzív.

 

 

Nem kell feltétlenül
magas ismétlésszámúnak lennie azoknak a szuperszettbe rendezett sorozatoknak. Dolgozz akár 8-as ismétlésekkel – rettenetesen nagy intenzitást adhatsz az izmok terhelésének, a szuperszettes megoldásnak köszönhetően azonban mégsem éred el az alkalmazott súlyokban azt a mennyiséget, ami már panaszokat szokott jelenteni az ízületeknél.

kitores-tarcsa-sullyal-noi-edzes

 

 

Kikötések
Az ízületek védelmét elsősorban a megfelelő bemelegítés, felvezetés, a jól megtervezett edzésterhelés/regeneráció, valamint a megfelelő sporttáplálkozás biztosítja. Ezen a fenti trükk sem változtat!

Azt sem szabad elfelejteni, hogy az azonos izomcsoportra alkalmazott szettek kifejezetten haladó technikát jelentenek. Komoly megterhelés ez az izomzatnak, a kezdő (sőt, középhaladó) tartogassa még!

 

Izomtömeg növelő szuperszettek

(ha az étrend is úgy akarja…)
(izomtömeg gyenge ízületek mellett is!)

 

gyakorlat sorozat ismétlés
Lábtoló gép 1 20
Kitörés 1 12
2 15
2 10
3 8
3 10
4 8
4 8
vagy
Elöl guggolás 1 15
Combfeszítő gép 1 12
2 12
2 10
3 8
3 8
4 8
4 8

 

 

The post De akkor mire jók a szettek (és mire nem)? – Ízületekre szabott edzésmódszer appeared first on Személyi Edző Blog.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles